Kézimunka

A kézimunka definíciója

Néhány napja elkezdtem azon gondolkodni, hogy mit is nevezünk kézimunkának pontosan. Arra jutottam, hogy valószínűleg más lehet a köztudatban elterjedt kézimunka kifejezés és a pontos definíció között.

Magamnak kétféleképpen  definiáltam a kézimunka fogalmát. Szűkebb értelemben kézimunka a hímzés, kötés, horgolás, subázás. Tágabb értelemben kézimunka, amit az ember a két kezével alkot, de ez már igazából a kézművesség.

Ezek után elkezdtem az interneten kutatni a kézimunka definíciója után, de semmit nem találtam. Még a Wikipedia is csak a kézművesség fogalmát határozza meg, ezen belül megemlíti a hímzést, a kötést, horgolást, mint népi kismesterséget.

Aztán amikor már nem is kerestem a definíciót, egész véletlenül rábukkantam Lengyel Györgyi: Kézimunkakönyvében a következő részletre:

Kézimunkán sokan csak a női kézimunkát – a hímzést, kötést, horgolást, csipkekészítést – értik, de tágabb értelemben idetartozik mindenféle barkácsoló, faragó, agyag-, háncs- és papírmunka is, vagyis minden olyan művészkedő tevékenység, amely majdnem minden esetben gépi eszközök használata nélkül történik.”

Ha megengeditek, kiegészíteném egy picit: olyan hagyományőrző, népi művészkedő tevékenység … talán így a legpontosabb a kézimunka szó jelentése.

Lengyel Györgyi: Kézimunkakönyv

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .